Μεγάλη νίκη πανηγύρισε η ομάδα Νεανίδων του Πανιωνίου, που επικράτησε του ΓΣ Ηλιούπολης με 3-2 σετ στον ημιτελικό του Final 4 της ΕΣΠΕΔΑ και θα διεκδικήσει τον τίτλο στον τελικό της Κυριακής (17:00) απέναντι στον νικητή του ζευγαριού Αιγάλεω-Ολυμπιακός (16/02, 20:00, κλειστό Ν. Σμύρνης).

Οι «κυανέρυθρες» κατέκτησαν το πρώτο σετ, όμως βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, καθώς η ομάδα της Δήμητρας Λυκογιάννη παρουσιάστηκε πιο σοβαρή στα επόμενα δύο και βρέθηκε να προηγείται 2-1 μέσα στο κλειστό της Ν. Σμύρνης.

Στο σημείο αυτό, οι παίκτριες του Πανιωνίου έβγαλαν πάθος και ψυχή και με τη βοήθεια και των φίλων της ομάδας, που έδωσαν δυναμικό παρών, όχι μόνο ισοφάρισε σε 2-2, αλλά πήρε και τη νίκη.

Οι διακυμάνσεις ήταν μεγάλες κατά τη διάρκεια των σετ και οι δύο ομάδες κατά διαστήματα έπαιξαν ωραίο βόλεϊ, με εντυπωσιακές άμυνες και εμπνευσμένες επιλογές στην επίθεση. Το 17-12 υπέρ του Πανιωνίου στο πρώτο σετ έγινε 19-17 με τα σερβίς της Ματσούκα, ωστόσο οι «κυανέρυθρες» βρήκαν λύσεις από τις Μπακοδήμου, Αγγελοκωνσταντή και Λακασά για το 25-19.

Το πιο αμφίρροπο και συναρπαστικό σετ του ημιτελικού ήταν το δεύτερο. Τα σερβίς της Τσαβαλιά έστειλαν την Ηλιούπολη στο +9 (από 12-9, 17-9), όμως οι παίκτριες του Πανιωνίου δεν τα παράτησαν. Εκμεταλλευόμενες τα λάθη της Ηλιούπολης και με επιθετικές εκφράστριες τις Μπακοδήμου και Παναγοπούλου, συνεπικουρούμενες από τα σερβίς της Αγγελοκωνσταντή, ροκάνισαν τη διαφορά και με δύο επιτυχημένα μπλοκ στην Τσαβαλιά προσπέρασαν 23-22.

Αυτή τη φορά ήταν η σειρά της ομάδας της Λυκογιάννη να δείξει αποθέματα και να φτάσει πρώτη στο σετ μπολ, 24-23. Μπλοκ της Χόρμη στην Γεωργίου, που είχε μπει αλλαγή, και επίθεση της Λακασά έδωσαν το προβάδισμα στις «κυανέρυθρες», 25-24, εντούτοις και πάλι η Ηλιούπολη βρήκε λύση, από τις Καραγιαννίδου και Ματσούκα, για να κατακτήσει τελικά το σετ 27-25, με επίθεση στην αντένα της Λακασά.

Με φόρα από την ισοφάριση και καλή τακτική επάνω στα ατού του Πανιωνίου -και κυρίως την Μπακοδήμου, που ήταν η κύρια πηγή κινδύνου στην επίθεση-, η Ηλιούπολη πήρε διαφορά στο τρίτο σετ με την Καραγιαννίδου να αναστατώνει την υποδοχή του Πανιωνίου και να βοηθάει ώστε το 8-7 να γίνει 15-8 υπέρ της ομάδας της και ουσιαστικά να χτίσει τον δρόμο για το 25-16.

Αποφασισμένες να ανατρέψουν την κατάσταση μπήκαν οι παίκτριες του Πανιωνίου στο τέταρτο σετ και το πέτυχαν με εμφατικό τρόπο. Και πάλι η Αγγελοκωνσταντή σέρβιρε για σερί, το 8-7 έγινε 15-7 και οι «κυανέρυθρες» δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο.

Στο τάι μπρέικ ο Πανιώνιος είχε πιο καθαρό μυαλό και πέτυχε να κάνει το 5-4, 8-4 με δύο διαδοχικούς άσους της Αγγελοκωνσταντή. Από το σημείο αυτό, ήταν θέμα χρόνου να έρθει το 15-7, το οποίο «έγραψε» με πλασέ η πασαδόρος της ομάδας της Ν. Σμύρνης, Φλιάκου.

Τα σετ: 25-19, 25-27, 16-25, 25-18, 15-7.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Καλαρά): Λακασά, Χόρμη, Φλιάκου, Μπακοδήμου, Αγγελοκωνσταντή,  Παναγοπούλου, Παγώνη -λ. / Αγαλού, Σερέτη,

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Λυκογιάννη): Καραγιαννίδου, Σπυριδάκη, Χατζηγρηγορίου, Ματσούκα, Αλυμάρα, Τσαβαλιά, Κανέλλου -λ. / Κρεμμυδιώτη, Τσοπώκη, Γεωργίου.