Την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι Κορασίδες Β’ του Πανιωνίου οι οποίες στον Μικρό Τελικό του Final 4 της ΕΣΠΕΔΑ που διοργανώθηκε με επιτυχία το Σαββατοκύριακο 1 και 2 Απριλίου στο κλειστό γυμναστήριο της Δραπετσώνας, επικράτησαν με 0-3 σετ του μαχητικού Πορφύρα.

Οι νεαρές ”πάνθηρες” της Μαρίας Παπαδάκη για να φτάσουν σε αυτή τη διάκριση χρειάστηκε να ανατρέψουν τα δεδομένα του πρώτου σετ και με μια αντεπίθεση διαρκείας, στηριζόμενες και στην πίεση του σερβίς τους, να το κατακτήσουν με 23-25.

Με φόρα και ψυχολογία από την ανατροπή ο Πανιώνιος μπήκε φουριόζος στο δεύτερο σετ εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 12-22 απέναντι στα κορίτσια του Πορφύρα που δεν είχαν δύναμη να αντιδράσουν.

Το τελικό σκορ του σετ 15-25 διαμορφώθηκε σε 27′ και με σχετική ευκολία για τα κορίτσια του Ιστορικού. Στο τρίτο σετ είχαμε και πάλι ντέρμπι με τον Πορφύρα να ξαναμπαίνει πολύ δυνατά στο ματς και με τις δύο ομαδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι τα μέσα του σετ όπου είχαμε ισοπαλία 14-14.

Η ομάδα του Πειραιά πήρε προβάδισμα με 16-14 αλλά ο Πανιώνιος με τις Τσιρέκα σε πολύ καλή μέρα, τη Ναλμπάνη, τη Λεμονή, τις δύο πασαδόρους Λαζάρου και Κοντοπούλου, τη Ζαμάνη, αλλά και με σημαντικές βοήθειες από τη Μπουρλή και την Καραβόλια πέρασε μπροστά με 16-17 και κατάφερε να ανεβάσει το δείκτη του σκορ σε 17-21 και 22-24.

Η αρχηγός της ομάδας, Χριστίνα Ναλμπάνη διαμόρφωσε το τελικό 22-25 (και 0-3) και έδωσε την ευκαιρία σε προπονητικό τιμ, φίλους της ομάδας και παίκτριες να γίνουν ένα κουβάρι από τους πανηγυρισμούς για το χάλκινο μετάλλιο!

Τα σετ : 0-3 (23-25, 15-25, 22-25 )

ΓΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Παπαδάκη Μαρία) Ναλμπάνη Χριστίνα, Κοντοπούλου Μαριλένα, Λεμονή Ευτυχία, Ζαμάνη Κατερίνα, Μπουρλή Μαρία, Τσιρέκα Θεοδοσία, Λαζάρου Ελένη, Καραβόλια Μαρία, Νάστου Αναστασία, Παπαστέργιου Όλια. Αλεξανδροπούλου Αδαμαντία.

Αυτό είναι το δεύτερο μετάλλιο για το βόλεϊ του ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ μετά και από την κατάκτηση της πρώτης θέσης στο πρωτάθλημα Νεάνιδων ΕΣΠΕΔΑ.

Πρώτος ο Άλιμος Στον μεγάλο τελικό που ακολούθησε ο Άλιμος επικράτησε 3-0 της γηπεδούχου Δραπετσώνας και κατέκτησε την πρώτη θέση.