Με μεγάλη επιτυχία διεξήχθη την Δευτέρα 20 Ιανουαρίου, η ετήσια γιορτή του ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ Γυμναστικού Συλλόγου Σμύρνης, που φέτος κλείνει 130  χρόνια συνεχούς δράσης , που δεν την ανέκοψαν ούτε πόλεμοι και καταστροφές. Στην κοπή της πίτας πραγματοποιήθηκαν οι βραβεύσεις των επίλεκτων αθλητών και αθλητριών του Συλλόγου μας, που διακρίθηκαν σε ατομικό ή ομαδικό επίπεδο την χρονιά που μας πέρασε. Η εκδήλωση έγινε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στο φιλόξενο και ζεστό αμφιθέατρο της Λεοντείου Σχολής Νέας Σμύρνης.

 

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Δήμαρχος Νέας Σμύρνης Σταύρος Τζουλάκης, ο Δήμαρχος Παλαιού Φαλήρου Ιωάννης Φωστηρόπουλος, οι βουλευτές της Νέας Δημοκρατίας Άννα Καραμανλή, Κωνσταντίνος Κυρανάκης και Διονύσης Χατζηδάκης, ο βουλευτής του ΚΚΕ Χρήστος Κατσώτης, ο εκπρόσωπος τύπου της Νέας Δημοκρατίας Κος Τάσος Γαϊτάνης, οι Κύριοι Φώτης Βασιλαράς και Γρηγόρης Μπεκατώρος από το Υπουργείο Τουρισμού εκπροσωπώντας τον Υπουργό Κο Θεοχάρη, ο γραμματέας του τομέα Αθλητισμού του ΚΙΝΑΛ Κος Αθανάσιος Ζαννιάς, η Κα Δήμητρα Νάνου Αντιπεριφερειάρχης Νότιου Τομέα, ο πρώην Δήμαρχος Νέας Σμύρνης Γιώργος Κουτελάκης, ο Αντιπρόεδρος του ΣΕΓΑΣ Παναγιώτης Δημάκος, ο Πρόεδρος της Ομοσπονδίας Ανοιχτής Θαλάσσης Ιωάννης Μαραγκουδάκης, ο Γενικός Γραμματέας της Ομοσπονδίας Βόλεϊ (ΕΟΠΕ) Κος Νεκτάριος Χαλβατζής, το μέλος της Ολυμπιακής Επιτροπής Νάσος Ιατρίδης, ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Παναγιώτης Τσιάπης, ο Πρόεδρος του Μίλωνα Μιχάλης Σακελλαρίδης, ο Γενικός Αρχηγός της Ίριδας Κος Φώτης Ρουσόπουλος, η Ειδική Γραμματέας της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Πειραιά Κα Μαρίνα Ιακωβίδου, οι Αντιδήμαρχοι Νέας Σμύρνης κ.κ. Παναγιώτης Γιατζίδης, Κλεοπάτρα Δεληγιάννη ,  Ευστάθιος Κούπας , Γιώργος Κρικρής, Πολύδωρος Συρίγος και Βαγγέλης Χατζατουριάν, ο Πρόεδρος των ΚΑΠΗ Κος Γιώργος Λαρίσης , οι Δημοτικοί Σύμβουλοι Μαριαλένα Αγγελίδου , Κωνσταντίνος Αναγνωστόπουλος  Άγγελος Βρεττός, Γιάννης Κιουλάνης, Κωνσταντίνος Κωνσταντινίδης, Μάριος Μουζάλας, Οδυσσέας Νασιμπιάν και Άγγελος Σουρβίνος, οι εκπρόσωποι της ΠΑΕ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ Κος Πέτρος Μπούκης και Νίκος Κολιδάς, ο εκπρόσωπος της ΚΑΕ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ Κος Χρήστος Χριστοδούλου, ο Πρόεδρος Παλαίμαχων Ποδοσφαιριστών του ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ Κος Δημήτρης Χριστοδούλου, εκπρόσωπος του Σωματείου Ποντίων Μαύρη Θάλασσα Κος Σάββας Ζευγαρόπουλος και οι παλιοί ποδοσφαιριστές του Συλλόγου μας Μπάμπης Σαϊπάς, Στέλιος Χασιώτης, Χρήστος Εμβολιάδης και Γιάννης Βλάχος και τέλος σύσσωμο το Διοικητικό Συμβούλιο και οι έφοροι των Τμημάτων του ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ Γ.Σ.Σ.

 

Η εκδήλωση ξεκίνησε με την Παιδική Χορωδία του Εθνικού Ωδείουκαι στην συνέχεια με την Θεατρική παράσταση «Νέος 130 ετών» από την Θεατρική ομάδα του 4ου Λυκείου Νέας Σμύρνης, την επιμέλεια της οποίας είχε ο ίδιος ο Λυκειάρχης Γεώργιος Νικολάου.

 

 

Ακολούθησαν οι ομιλίες του Προέδρου του Ερασιτέχνη Άρη Μισαηλίδη που αναφέρθηκε στην μεγάλη διαδρομή των 130 χρόνων του Συλλόγου  και του Δημάρχου της πόλης Σταύρου Τζουλάκη που ενημέρωσε τον κόσμο του ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ σχετικά με το πρόγραμμα ΦΙΛΟΔΗΜΟΣ και τις εργασίες που προγραμματίζονται να πραγματοποιηθούν στις κερκίδες των εγκαταστάσεων  του γηπέδου και τις εξελίξεις και τα προβλήματα που υπάρχουν σχετικά με την ανέγερση και το χρονοδιάγραμμα των έργων κατασκευής του νέου κλειστού γυμναστηρίου της Νέας Σμύρνης στην Αρτάκης .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ΕΙΔΙΚΕΣ ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ

 

  • Οι βραβεύσεις ξεκίνησαν με τον Ευθύμη Κτενίδη πρώην αθλητή του Συλλόγου μας στον Στίβου, της Άρσης Βαρών και του Χαντ Μπολ, αλλά η βράβευσή του αφορούσε την συμβολή του στον αθλητισμό Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες καθώς έχει λάβει μέρος σε πέντε (5) Παραολυμπιάδες φέρνοντας σωρεία μεταλλίων με τους αθλητές του.

Την απονομή πραγματοποίησε η βουλευτής του Νότιου Τομέα της Νέας Δημοκρατίας Κα Άννα Καραμανλή.

 

  • Στην συνέχεια τιμήθηκε η χορηγός εταιρεία του Στίβου του ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ «INTERAMERICAN» από την Ταμία και μέλος του Δ.Σ. Κα Τούλα Παύλου.

 

Ακολούθησαν οι παρακάτω βραβεύσεις :

 

Για το Τμήμα Κολύμβησης:

 

Ο ΣΟΦΙΚΙΤΗΣ Βασίλης στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων κατέκτησε την 1η θέση στα 100 και 200 μέτρα Πρόσθιο με Πανελλήνια ρεκόρ , 1ος  στα 200 μέτρα Μικτή Ατομική , 3ος στους Πολυεθνείς Αγώνες Νέων στο Graz της Αυστρίας στα 400 μικτή Ατομική και 4ος στην Ολυμπιάδα Νέων στο Μπακού στα 400 μέτρα μικτής Ατομικής.

 

 

 

 

Η Χάρα Αγάπη στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παγκορασίδων Α΄κατέκτησε την 1η θέση στα 50 και 200 μέτρα Πρόσθιο, την 2η θέση στα 100 μέτρα πρόσθιο την 3η θέση στα 4 Χ 100 Μικτή Ατομική στο Comen Cup και κατέχει το Πανελλήνιο ρεκόρ στα 50 μέτρα Πρόσθιο που πέτυχε στο τουρνουά Ακρόπολης

Την απονομή πραγματοποίησε ο Δήμαρχος Νέας Σμύρνης Σταύρος Τζουλάκης.

 

           

 

 

  

Για το Τμήμα Στίβου:

Η Ισαβέλλα Κοτσαχείλη για την συμμετοχή της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα με την Εθνική ομάδα, 1η στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Γυναικών στα 3.000 μέτρα στίπλ Γυναικών και 3η στο αντίστοιχο του Βαλκανικού Κυπέλλου.

 

Την απονομή πραγματοποίησε ο Αντιπρόεδρος του ΣΕΓΑΣ Παναγιώτης Δημάκος.

 

 

Ακολούθησαν για το Τμήμα Στίβου:

 

Η Βασιλεία Σπύρου 5 πρώτες Πανελλήνιες νίκες και στα 1.500 και 3.000 μέτρα σε τρεις κατηγορίες, Κορασίδων, Νεανίδων και Νέων Γυναικών, κατάρριψη του δικού της Πανελληνίου ρεκόρ στα 3.000 μέτρα Κορασίδων, η Παναγιώτα Βενιέρη 2η θέση και αργυρό μετάλλιο στα 100 μέτρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Γυναικών, η Σταυρούλα Χρυσαϊδή 2η θέση και αργυρό μετάλλιο στα 3.000 μέτρα στίπλ του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Γυναικών, η Νίκη Ναξάκη 2η θέση και αργυρό μετάλλιο στο Πρωτάθλημα Νέων Γυναικών στην Σφύρα, η  Ιωάννα Πασπαλιάρη 2η θέση και αργυρό μετάλλιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κορασίδων στα 4.000 μέτρα Ανωμάλου δρόμου, η Μελίνα Κέντρο 3η θέση και χάλκινο μετάλλιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παγκορασίδων Α΄στο Ακόντιο, η Ισαβέλλα Κοτσαχείλη 2 χρυσά και 3η θέση και χάλκινο μετάλλιο στα 6.000 μέτρα στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανωμάλου δρόμου, ο Γιώργος Φωτεινόπουλος 2η θέση και αργυρό μετάλλιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών στο Ακόντιο  και ο Θοδωρής Χρυσανθόπουλος 3η θέση και χάλκινο μετάλλιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών στο Επί Κοντώ.

 

Την απονομή πραγματοποίησε η Κα Δήμητρα Νάνου Αντιπεριφερειάρχης Νότιου Τομέα.

 

Για το Τμήμα Κολύμβησης:

 

Εκτός από τις επιτυχίες του Βασίλη ΣΟΦΙΚΙΤΗ και της Χαράς  Αγάπης τα δελφίνια μας στην κολύμβηση είχαν τις παρακάτω επιτυχίες :

Νίκου Γεώργιος 3ος στα 200 μέτρα μικτή ατομική στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων  Α, Πρεβενιού Κατερίνα 2η στα 50 μέτρα Πρόσθιο και 3η στα 200 μέτρα Πρόσθιο του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παγκορασίδων Β, Φάρα Άγγελος 3ος στα 50 μέτρα Πρόσθιο του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Αγοριών 12 ετών , στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Αγοριών 11 ετών, Χάρα Βασίλης 1ος στα 200 και 400 μέτρα Ελεύθερο, 1ος στα 200 μέτρα Μικτή Ατομική 1ος στην σκυταλοδρομία 4 Χ 100 Ελεύθερο και 2ος στα 4 Χ 100 Μικτή Ατομική, Κωστόπουλος Λάμπρος 3ος στα 200 μέτρα Ύπτιο 1ος στην σκυταλοδρομία  4 Χ 100 Ελεύθερο και 2ος στα 4 Χ 100 Μικτή Ατομική, Γεωργακόπουλος Χάρης 1ος στην σκυταλοδρομία 4 Χ 100 Ελεύθερο και 2ος στα 4 Χ 100 Μικτή Ατομική, Γεωργακόπουλος Αντώνης 1ος στην σκυταλοδρομία 4 Χ 100 Ελεύθερο και 2ος στα 4 Χ 100 Μικτή Ατομική. Τέλος στα Κορίτσια 10 ετών είχαμε την Χαροκόπου Φαίη που κατέκτησε την 3η θέση στα 50 μέτρα ύπτιο.

 

Την απονομή πραγματοποίησε ο Βαγγέλης Χατζατουριάν Πρόεδρος του Πολιτιστικού Οργανισμού Νέας  Σμύρνης.

 

Για το Τμήμα Τζούντο:

Ο Κοντοκώστας Νίκος  1ος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων Α΄ στην κατηγορία των 34 κιλών και 3ος Βαλκανιονίκης στην ίδια κατηγορία, ο Αρβανίτης Θανάσης – Κωνσταντίνος 3ος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων στην κατηγορία των 73 κιλών, ο Κατσίφας Θανάσης 3ος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων Α΄στην κατηγορία των 46 κιλών, ο Σοπιλίδης Φάνης 2η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων Α΄ στην κατηγορία των 34 κιλών, ο Αλεξίου Μιχάλης  2η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων Α’ στην κατηγορία των 42 κιλών, η Αλατζά Δέσποινα 2η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κορασίδων Β΄ στην κατηγορία των 48 κιλών, η Δαγιακίδη Δάφνη 3η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κορασίδων Β΄στην κατηγορία των 48 κιλών και η Δασκαλοπούλου Ελένη 3η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νεανίδων στην κατηγορία των 48 κιλών.

Την απονομή πραγματοποίησε ο Ευστάθιος Κούπας Αντιδήμαρχος Νέας Σμύρνης.

 

Για το Τμήμα Πινγκ Πονγκ:

Ο Μπόσκοβιτς Γιάννης 2η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων και ο Διαμαντόπουλος Μιχάλης 1η θέση στο Διπλό στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων. Προπονητής των αθλητών μας ο Βαλάντης Μανουσάκης.

Την απονομή πραγματοποίησε ο Διονύσης ΚΟΝΙΔΑΡΗΣ Εντεταλμένος Δημοτικός Σύμβουλος στον τομέα του Αθλητισμού

 

 

Για το Τμήμα Ενόργανης Γυμναστικής:

 

3η Θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στην κατηγορία Παμπαίδων με τους παρακάτω αθλητές :

Διαμαντής Παρασκευάς , Κολλινιάτης Χάρης, Κουτρούλης Αριστοτέλης, Μουρτάκος Πέτρος, Συρίγος Μανώλης και Τελίδης Παναγιώτης.

Από τους παραπάνω αθλητές ο Παναγιώτης Τελίδης κατέκτησε την 2η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στο Σύνθετοι Ατομικό και 1η θέση στον Πλάγιο Ίππο , 2η θέση στο Άλμα , στο Δίζυγο και στο Μονόζυγο και 3η θέση στους Κρίκους.

Επίσης ο Συρίγος Μανώλης κατέκτησε την 3η θέση στο Έδαφος.

Προπονητές της ομάδας ήταν ο Γιώργος Αγγέλου και ο Σπύρος Κορογιαννάκης.

Την απονομή πραγματοποίησε η Κα Κλαίρη Δεληγιάννη Αντιδήμαρχος Δημοτικού Έργου, Δημοσίων Σχέσεων και Επικοινωνίας.

 

Για το Τμήμα Πόλο Γυναικών:

 

Εδώ είχαμε τις κατακτήσεις της τρίτης  Θέσης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κορασίδων με προπονητή τον Δημήτρη Δημακόπουλο και της τρίτης θέσης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Μίνι Κορασίδων με Προπονήτρια την Λούση Μομβεσιάν. Οι αθλήτριες που αποτελούσαν τις ομάδες ήταν:

Βαμβακάρη Ζένια, Βιγελή Σίλια, Δημοπούλου Δώρα, Δημοπούλου Κωνσταντίνα, Δροσοπούλου Λούση, Ζερβού Ιωάννα, Ζλάτου Ζωή, Καραμπάτση Κωνσταντίνα, Κουσκουλή Ευτυχία, Λενίτση Στέλλα, Λωρή Χρυσάνθη, Μαργαρίτη Κασσιάννα, Μαρκατσέλη Ειρήνη, Μαριώρα Φραγκίσκη, Μαρτινοπούλου Σοφία, Μήτσου Άννα, Μποσκουίδη Ελένη, Παπαδοπούλου Θεοδώρα, Παπαδοπούλου Μάρω, Πετεινάτου Νίκη, Πλατιά Σταματία, Σταυρίδη Δέσποινα, Σταυρίδη Ευαγγελία και Χέλμη Μαρία. Από τις παραπάνω αθλήτριες η Άννα Μήτσου μας τίμησε και με την συμμετοχή της στην Εθνική ομάδα Κορασίδων με την οποία κατέκτησε την 3η θέση του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος .

 

Τις απονομές πραγματοποίησαν ο εκπρόσωπος τύπου της Νέας Δημοκρατίας Κος Τάσος Γαϊτάνης και ο Πολύδωρος Συρίγος Εντεταλμένος Δημοτικός Σύμβουλος Δια Βίου Μάθησης & Παιδείας

 

Για το Τμήμα Γενικής Γυμναστικής:

Πέρσι τον Ιούνιο το τμήμα της Γενικής Γυμναστικής της Ενόργανης του Συλλόγου μας πήρε μέρος για πρώτη φορά μέρος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Cosmo gym Contest κατακτώντας χρυσό μετάλλιο και ειδικό βραβείο ομάδας με τα καλύτερα στοιχεία Ενόργανης Γυμναστικής. Τα αγόρια και τα κορίτσια μας που αποτελούσαν την ομάδα μας ήταν:

ΑΛΕΙΦΕΡΟΠΟΥΛΟΥ Χαρίκλεια – Μαρία, ΑΡΓΥΡΑΚΗ Φανή, ΑΤΆΜ Μαρία – Ελένη, ΒΑ΄ΪΛΑ Μαρία – Χριστίνα, ΒΑΛΔΊΡΚΑ Ιωάννα, ΓΙΑΚΟΥΜΑΤΟΥ Στεφανία, ΓΡΙΒΑ Αγγελική, ΔΑΓΙΑΜΟΥ Αγγελική – Ιωάννα, ΔΑΚΤΥΛΙΔΗ Ξανθή, ΔΑΛΑΒΗΡΑ Ευφροσύνη, ΔΙΑΜΑΝΤΗ Μαρία, ΔΡΑΚΟΝΤΑΕΙΔΗ Αικατερίνη – Βικεντία, ΕΥΣΤΑΘΙΑΔΗ Μυρσίνη, ΚΑΛΛΙΑΝΙΩΤΗ Αικατερίνη, ΚΑΛΛΙΑΝΩΤΗ Ακριβή, ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΙΔΗΣ Φίλιππος, ΚΑΡΑΝΤΩΝΗ Ξένια – Μαρία, ΚΑΤΣΑΡΗ Κωνσταντίνα, ΚΙΤΣΟΥΛΗ Θεοδώρα, ΚΟΥΚΟΥΖΕΛΗ Φαίδρα, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗ Μαρία, ΚΩΤΣΟΠΟΥΛΟΥ Αθηνά, ΚΩΤΣΟΠΟΥΛΟΥ Αθανασία, ΜΕΛΑ Σοφία, ΝΊΚΟΛΑ Αλεξάνδρα, ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ Βασίλειος, ΠΑΡΑΣΚΕΥΟΠΟΥΛΟΥ Βασιλική, ΠΡΟΔΡΟΜΙΔΟΥ Ειρήνη, ΣΑΜΑΡΑ Δέσποινα, ΣΚΑΛΤΣΑ Καρπεντιέ Έλια, ΣΚΟΥΡΛΗ Σοφία,  ΣΤΟΥΜΠΗ Σεμέλη, ΣΩΤΗΡΟΠΟΥΛΟΣ Σωτήριος, ΤΕΛΙΔΗ Σιμέλα, ΤΣΑΓΚΑΡΙΔΟΥ Γεωργία, ΤΣΑΚΙΡΗΣ Άγγελος – Γεώργιος, ΤΣΑΚΝΗ Κόμισσα, ΤΣΙΓΩΝΗ Μαρία – Ελένη, ΤΣΙΛΙΜΑΓΚΟΥ Μαρία και ΤΣΟΛΑΚΙΔΗ Ελπίδα.

 

Προπονήτρια και χορογράφος της ομάδας ήταν η Αλκμήνη Σαββάδη, με βοηθούς την Στέλλα Φειδάκη, τον Μάνο Γιώργο και την Ευθυμία Φανδρίδου.

 

Τις απονομές πραγματοποίησαν ο Κος Νάσος ΙΑΤΡΙΔΗΣ Μέλος της Ολυμπιακής Επιτροπής και ο Δημοτικός Σύμβουλος Κωνσταντίνος Αναγνωστόπουλος.

 

Για το Τμήμα Υποδομών Μπάσκετ:

 

Οι υποδομές μπάσκετ όπως κάθε χρόνο ήταν παρούσες και πάλι στις επιτυχίες αφού οι Παίδες μας κατέκτησαν την 3η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων 2018 – 2019.  Την ομάδα αποτελούσαν οι :

Γκίκας Νικόλαος που συμμετέχει και στην Εθνική ομάδα,  Ζέιτ Μουόσα, Κανελλόπουλος Γεώργιος, Καραογλάνης Ιγνάντιος, Κωστακόπουλος Δημήτρης, Λάζαρης Αλέξανδρος, Μαγγάνας Γιάννης, Μακαριάδης Στέφανος, Μαντέλας Γιάννης, Νιβολιανίτης Σπύρος, Πετρίδης Βύρωνας, Σκαρμούτσος Σπύρος, Σταυλάς Δημήτρης και Χρήστου Μιχάλης.

Προπονητές της ομάδας ήταν: Ο Κώστας Μελέτης α΄προπονητής με βοηθούς τον Γιώργο Μελέτη και τον Γιώργο Σολωμό.

 Τις απονομές πραγματοποίησαν ο Λυκειάρχης του 4ου Λυκείου Νέας Σμύρνης Κος Γεώργιος Νικολάου , υπεύθυνος και του θεατρικού της χθεσινής μας βραδιάς και ο Γιώργος Λαρίσης Δημοτικός Σύμβουλος και Πρόεδρος των ΚΑΠΗ Νέας Σμύρνης.

 

Η εκδήλωση έκλεισε με την κλήρωση επτά δώρων  :

Ενός  (1) ταξιδιού  για δύο άτομα στις Κουκουναριές  της Σκιάθου φίλου του Συλλόγου που θέλει να διατηρήσει την ανωνυμία του

Δύο (2)  ρολόγια προσφορά Κυριάκου του Σκούρα και

Τέσσερα (4)  Λευκώματα  με την ιστορία του ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ προσφορά του Συγγραφέα Βαγγέλη Χατζατουριάν.